Co to jest pierwsza pomoc?

Pierwsza pomoc to czynności, które wykonuje się w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia bądź życia. Może je podjąć każdy, stosując powszechnie dostępne środki medyczne, w tym opatrunki. U osób z zatrzymaniem krążenia wykonuje się resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO).

Pierwsza pomoc – ile uciśnięć?

Pierwsza pomoc to zespół czynności podejmowanych po to, by uratować osobę znajdującą się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Może je wykonać każdy, bez użycia specjalistycznych przyrządów, a jedynie ogólnodostępnych środków medycznych, opatrunkowych i AED (automatycznego zewnętrznego defibrylatora). Pierwszej pomocy udziela się do czasu przybycia wykwalifikowanych ratowników. Jedną z czynności, którą się wtedy wykonuje jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO). Podejmuje się ją w przypadku osoby, u której nagle zatrzymało się krążenie. Na początku należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, a następnie udrożnić jego drogi oddechowe poprzez odgięcie głowy i uniesienie żuchwy. Trzeba spleść palce obu dłoni i uciskać klatkę piersiową na głębokość 4-5 cm i wykonać 30 uciśnięć. Kolejny krok to zaciśnięcie kciukiem i palcem wskazującym skrzydełek nosa poszkodowanego. Jego usta powinny być otwarte. Należy dwukrotnie wdmuchnąć w nie powietrze, a następnie kontynuować schemat 30 uciśnięć na 2 oddechy ratunkowe. RKO powinno się kontynuować dotąd, aż:
• poszkodowany zacznie samodzielnie oddychać,
• przyjadą ratownicy medyczni,
• udzielający pierwszej pomocy ulegnie wyczerpaniu.

Pierwsza pomoc w wypadku krwotoku

Pierwsza pomoc w przypadku krwotoku z rany obejmuje położenie na niej jałowego opatrunku i umocowanie go bandażem. Następnie trzeba dołożyć materiał, który uciśnie całość (np. twardy przedmiot) i zabandażować całość. Jeśli zraniona została kończyna, można ją unieść. Krwawienie powinno się wtedy zmniejszyć. W przypadku intensywnego krwotoku nie należy stosować opaski uciskowej. Można jej użyć jedynie po amputacji kończyny bądź kiedy wszystkie sposoby tamowania krwotoku zawiodą. Osobie z krwawieniem z nosa należy położyć mokry i chłodny okład na kark, który zwęży naczynia krwionośne. Głowa poszkodowanego powinna być pochylona do przodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 6 = 4